Zašto je more plavo

Zašto je more plavo

Zašto je more plavo -1

Zašto je more plavo kada ga posmatramo sa određene udaljenosti. Boje mora se mogu promijeniti u zavisnosti sa vremenom i mjestom iz plave do drugih boja. Međutim, ako je dovoljno dubok, pa se svjetlost ne može odbiti od morskog dna, čini se tamnoplavom. Ovo je veliko zbog neke osnovne fizike. Ljudske oči sadrže ćelije sposobne da otkriju elektromagnetno zračenje talasnih dužina između oko 380-700 nanometara. Unutar ovog pojasa različite talasne dužine odgovaraju različitim bojama koje vidimo u dugi što bi moglo biti objašnjenje zašto je more plavo. Molekuli vode bolje apsorbiraju svjetlost koja dolazi u dužim valnim duljinama, što znači crvene, naranče, žute i zelene. To uglavnom ostavlja plave, koji imaju kraće valne duljine. Kako je manje vjerovatno da će upiti plavo svjetlo, ono može prodrijeti u dublje dubine, čineći duboke vode modrijima. Svjetlost na kratkoj valnoj dužini također je vjerovatnija da će se raspršiti ili odbiti u različitim smjerovima, uključujući povratak iz vode prema našim očima, čineći da more djeluje plavo. Čestice suspendovane u njemu mogu povećati rasipanje svetlosti. Pijesak i mulj koji se u more unose iz rijeka ili ih valovi i oluje izbacuju iz dna mora mogu utjecati na boje obalnih voda. Ali još važnija je biologija, jer najveći utjecaj na boju mora imaju sićušni organizmi zvani fitoplanktoni. Kroz ovu fotosintezu procjenjuje se da su odgovorni za stvaranje oko polovine kisika koji udišemo. Određivanje boje okeana više je od estetske vježbe. Naučnici prate okeanske boje sa satelita od 1978. Ove studije dale su evokativne slike, uključujući džinovske pipke plavih i zelenih koji plešu u kovitlacima jedni oko drugih.

Zašto je more plavo – 2

Koliko god bile lijepe, ove slike imaju veću svrhu. Mogu se koristiti za praćenje zagađenja i fitoplanktona. Fitoplankton se može vrlo brzo razmnožavati kao odgovor na promjene u njihovom okruženju, poput promjena temperature i naglih promjena u razini hranljivih sastojaka. Naučnici su pokazali da se njihova populacija može udvostručiti u jednom danu. Zbog svog mjesta u bazi morske prehrambene mreže, ovo može imati važne implikacije na čitav ekosustav. Oni su primarni izvor hrane za zooplanktone, sićušne životinje poput copepoda, krila i meduza. Zauzvrat, zooplankton jedu ribe, koje jedu i druge životinje, od kapica i anemona do morskih pasa i kitova. Promjene u populacijama i rasprostranjenosti fitoplanktona, kao i njihove stope rasta ili opadanja, također mogu naučnicima pružiti rana upozorenja na promjene u okolišu. Što više fitoplanktona pluta svjetskim okeanima, to se više ugljen dioksida usisava iz atmosfere. Kako je ugljični dioksid ključni staklenički plin, što se više pretvara u organsku tvar koja tone na dno oceana nakon što fitoplankton umre, to će biti niže prosječne buduće temperature. Budući da fitoplankton uzima ugljični dioksid i isporučuje kisik, oni igraju važnu ulogu u globalnom ciklusu ugljika. Ciklus ugljika može odrediti buduće koncentracije CO2, pa je informacija da može se koristiti za modeliranje klimatskih promjena. Neke vrste fitoplanktona proizvode toksine koji mogu ubiti ribu, ptice i sisare i izazvati ljudske bolesti. U višim koncentracijama mogu stvoriti takozvane crvene plime i oseke, koje nisu uvijek crvene. Oni takođe nemaju nikakve veze sa kretanjem vode, pa otuda zašto naučnici preferiraju izraz štetno cvjetanje algi. Pa kako naučnici istražuju promjene boja i kako se dolazi do odgovora zašto je more plavo. Istraživanje boje mora i okeana takođe je dalo još značajnije rezultate i jasan odgovor zašto je more plavo. Prošle godine američki istraživači objavili su studiju koja pokazuje kako su se nivoi hlorofila u okeanima promijenili širom svijeta između 1998. i 2012.

Zašto je more plavo – 3

Jeste li primijetili da se okean u različitim regijama pojavljuje drugačije boje? Ovisno o tome gdje se nalazite, more može izgledati vrlo plavo, zeleno ili čak sivo ili smeđe. Ipak, ako sakupite kantu morske vode, izgledat će bistro. Zašto je more plavo u narednim objašnjenjima čemo doći do zaključka. Kada pogledamo more, vidimo boje koje se odbijaju u našim očima. Boje koje vidimo u određuju se onim što je u vodi i koje boje upija i odražava što može poslužiti kao objašnjenje zašto je more plavo. Voda s puno fitoplanktona (sitnih biljaka) u sebi bit će slabo vidljiva i izgledat će zelenkasto ili sivkasto-plavo. To je zato što fitoplanktoni sadrže hlorofil. Klorofil apsorbira plavu i crvenu svjetlost, ali reflektira žuto-zelenu svjetlost. Zato će nam voda bogata planktonom izgledati zeleno. Posjetite tropska mjesta poput južne Floride ili Kariba, i voda će vjerovatno biti prekrasna tirkizne boje. To je zbog odsustva fitoplanktona i čestica u vodi. Kada sunčeva svjetlost prolazi kroz vodu, molekuli vode apsorbiraju crvenu svjetlost, ali reflektiraju plavu svjetlost, čineći da voda djeluje sjajno plavo. U područjima bližim obali okean može izgledati mutno smeđe. To je zbog sedimenata koji se uzburkavaju s dna okeana ili ulaze u okean kroz potoke i rijeke. U dubokom moru okean je mračan. To je zato što postoji granica dubine okeana u koju svjetlost može ući. Na oko 200 metara nema puno svjetla, a more je potpuno tamno. More donekle odražava i boju neba.

Tagovi:

Više članaka

Zašto je doručak važan

Zašto je doručak važan

Zašto je doručak važanZašto je doručak važan - 1Doručak pokreće vaš metabolizam, pomažući vam...

Kako nastaje vjetar

Kako nastaje vjetar

Kako nastaje vjetarKako nastaje vjetar - 1Kako nastaje vjetar? Vjetar je uzrokovan razlikom u...

Zašto je more slano

Zašto je more slano

Zašto je more slanoZašto je more slano - 1Zašto je more slano. Voda na površini Zemlje nekada je bila...